W czerwcu tego roku podjęłam decyzję o zmianie pracy. Czemu? Bo stało się dla mnie jasne że albo zmienię pracę albo zmienię się w sfrustrowaną, zrzędliwą babę. Opcja numer dwa wydawała się mocno niepokojąca, skoncentrowałam się więc na opcji numer jeden: „Jak znaleźć nową pracę”?
Weszłam na pracuj.pl i zaczęłam przeglądać oferty pracy. Ponieważ był czerwiec, a moja specjalizacja jest dosyć wąska, to ofert było mało. Nawet bardzo mało. Za to ja byłam bardzo mocno zmotywowana do znalezienia nowej pracy.
Jak znalazłam nową pracę?
Ten fakt skłonił mnie do zmiany mojej dotychczasowej strategii. Zamiast jedynie zaktualizować CV i wysyłać je gdzie popadnie postanowiłam naprawdę gruntowanie przygotować się do tematu. Zaczęłam od researchu, szukając w sieci informacji na temat tego jak napisać CV, na co zwracają uwagę rekruterzy, jak wyróżnić się spośród innych zgłoszeń na to samo stanowisko?
Efekty? Na 10 wysłanych CV dostałam 6 zaproszeń na rozmowę rekrutacyjną, a w ciągu miesiąca znalazłam nową pracę.
Całkiem nieźle. Szczególnie, że dwa lata wcześniej pierwsze zaproszenie na rozmowę dostałam po… pół roku bezskutecznego wysyłania CV.
Na co zatem warto zwrócić uwagę szukając nowej pracy?
1.Weź głęboki oddech…
…i wstrzymaj emocje. Porządnie przygotuj się do wysyłania ofert pracy. Wiem, znam to uczucie gdy cala gotujesz się ze złości i chcesz już teraz, natychmiast zacząć wysyłać CV, ale wierz mi – naprawdę opłaca się solidnie przygotować do tego zadania. Szczególnie, że nie będziesz miała już możliwości wysłać drugiego CV do tego samego pracodawcy.
Jeśli więc naprawdę chcesz zmienić pracę i nie jest to tylko chwilowy kaprys wywołany nagłym skokiem ciśnienia w pracy to weź głęboki oddech i zrób to jak należy.
2. Research
Zacznij od przeglądania oferty pracy na wymarzone stanowisko. Po co? Żeby sprawdzić jakie umiejętności są kluczowe dla twoich potencjalnych pracodawców. Oczywiście nie chodzi mi o to żeby kłamać w CV wypisując umiejętności, których nie posiadasz, ale o to, żeby uwypuklić elementy, których rzeczywiście szuka twój potencjalny pracodawca, i żeby mówić „jego językiem” – po co rekruter ma się zastanawiać czy dana osoba posiada cechy czy umiejętności, które były w ogłoszeniu? Czy nie lepiej żeby po prostu zobaczył w Twoim CV te same „słowa kluczowe” które sam umieścił w ogłoszeniu? Dzięki temu zaoszczędzisz mu czasu i zastanawiania się czy jesteś właściwą osobą na to konkretne stanowisko.
3. Układ CV
Dopiero po tym jak zrobisz research zacznij pracę nad Twoim CV.
Co powinno się w nim znaleźć? Imię i nazwisko, zdjęcie, dane tele-adresowe, nazwa twojej specjalizacji, krótkie podsumowanie osiągnięć, doświadczenie (najlepiej dwa ostatnie stanowiska wraz z opisem obowiązków), wykształcenie, umiejętności, zainteresowania.
W moim własnym odczuciu najważniejszym elementem jest tu krótkie podsumowanie, w którym wspomnisz ile masz lat doświadczenia zawodowego w danym obszarze, jakie stanowisko obecnie zajmujesz i wymienisz najważniejsze obowiązki i osiągnięcia. Byłoby cudowanie gdyby udało Ci się umieścić w nim „słowa kluczowe” z ogłoszenia na które odpowiadasz (możesz je nawet wyboldować żeby nikomu nie umknęły).
WAŻNE: Brakuje miejsca? W takim razie może pora odchudzić Twoje CV? Czy Twój potencjalny pracodawca naprawdę potrzebuje wiedzieć czym zajmowałaś się pięć lat temu i że zrobiłaś wtedy kurs barmański?
4. Mów liczbami
Co brzmi lepiej:
- „Zwiększyłam konwersję o 20%” czy „zwiększyłam konwersję”?
- „Zarządzałam 2 fanpage’ami”, które w tym czasie zyskały 3 tys. nowych polubień” czy „zarządzałam fanpageami”?
- „Przeprowadziłam pięć projektów o łącznym budżecie 20 tys. złotych” czy „prowadziłam projekty”?
- „Zrealizowałam 60 kampanii newsletterowych” czy „realizowałam kampanie”?
- „Dzięki wdrożonemu rozwiązaniu firma zaoszczędziła 3 tys. złotych” zamiast „wdrożyłam nowe rozwiązanie”?
Chyba nie muszę odpowiadać na to pytanie?
5. Nie lekceważ swoich zainteresowań
Może Cię zaskoczę, ale Twoje hobby i zainteresowania mogą być właśnie tym co wyróżni Twoje CV i sprawi, że dostaniesz zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną. Trzy razy spotkałam się w swoim życiu z sytuacją gdzie przynajmniej częściowo to właśnie moje zainteresowania były częściowo powodem dla którego dostałam zaproszenie na rozmowę o pracę (choć muszę przyznać, że w dwóch przypadkach moje hobby było powiązane z obszarem zawodowym w obrębie którego szukałam pracy).
6. Spersonalizuj wiadomość do pracodawcy
Nie lekceważ wiadomości za pośrednictwem której odpowiadasz na ogłoszenie potencjalnego pracodawcy. Warto w niej ponownie uwypuklić te cechy/umiejętności, które pojawiły się wśród wymagań na to konkretne stanowisko (a które Ty rzeczywiście posiadasz).
7. Zwróć uwagę na temat wiadomości
Tak tak – idziemy aż tak daleko. Co prawda nie zawsze jest to możliwe, ale o ile mamy taką możliwość, to warto spersonalizować również temat samej wiadomości, którą wysyłamy do potencjalnego pracodawcy – może to być np. informacja o Twoim obecnym stanowisku wraz z liczbą lat doświadczenia:
Specjalista ds. marketingu z 3-letnim doświadczeniem; Ogłoszenie ref. 3333
Gdzie można zmienić temat wiadomości? Np. w portalu pracuj.pl – o ile dana firma korzysta z ich formularza do aplikowania na stanowisko – pole do edycji tematu znajduje się tuż nad polem do edycji wiadomości
WAŻNE: Nie usuwaj oryginalnego tematu wiadomości (jeśli jakiś był z góry ustawiony), a jeśli wysyłasz wiadomość bezpośrednio do pracodawcy na podany przez niego adres email, pamiętaj o załączaniu tekstu w o który prosił pracodawca.
8. Nie odpowiadaj na ogłoszenia w weekend
Poczekaj z tym do wtorku, środy. Wszyscy wysyłają wiadomości w weekend (bo wtedy mają czas), więc twoje CV może „zginąć” wśród setki CV wysłanych na dane stanowisko w sobotę i niedzielę.
9. Skorzystaj z darmowych materiałów
- Jak już napisałam na początku – przed szukaniem pracy wykonałam gruntowny research. Jednym z najbardziej pomocnych i wartościowych okazał się newsletter Piotra Sosnowskiego z interviewme.pl. Znalazłam w nim wiele wskazówek, które bardzo ułatwiły mi przygotowanie CV.
- Piękny i darmowy wzór CV znajdziesz u Pauliny na blogu One Little Smile
Mam nadzieję że te wskazówki okażą się dla Ciebie pomocne i pomogą Ci szybko znaleźć nową pracę. Zresztą – hej! Skoro czytasz ten tekst to znaczy, że prawdopodobnie udało Ci się przejść pomyślnie punkt pierwszy i sama zaczęłaś research pod kątem szukania nowej pracy – a to już połowa sukcesu!
A tymczasem do zobaczenia na Insta
Pozdrawiam
Ola Foryś | @wild.rocks
Inne artykuły o Instagramie na blogu Wild Rocks, które mogą Cię zainteresować:
Właśnie będę przymierzać się do zmiany, bo obecna praca już mnie męczy 😉
I otworzyłaś mi oczy tym punktem 7 😀 Zupełnie by mi to nie przyszło do głowy, że wszyscy tak robią 😉
A co do wyglądu CV. W mojej obecnej pracy, często dostawaliśmy CV od ludzi szukających zajęcia, i w 99% te „życiorysy” wyglądały tragicznie. Zarówno graficznie, jak i treściowo. błędami, z pierdołowatymi informacjami – kto gdzie do przedszkola chodził – serio… Warto poświęcić trochę czasu na napisanie sensownego CV, bo większość ląduje po prostu w koszu, jeśli są zrobione kiepsko i nieciekawie.
7 jest rzeczywiście sporym zaskoczeniem – póki nie uświadomisz sobie że do tej pory zawsze wysyłałaś CV w weekend, bo… wtedy akurat miałaś czas żeby spokojnie usiąść 😉
CV potrafią zaskakiwać swoim wyglądem, to fakt – też miałam okazje przegladac kiedys sterte CV i naprawde powaznie sie zdziwiłam jak bardzo źle może wyglądać CV .
Niedługo czekają mnie ponowne poszukiwania, więc rady na pewno się przydadzą! 🙂
Trzymam kciuki za udane poszukiwania
Pingback: Tapeta na wrzesień
Dobry tekst! Jak tylko będę szukać pracy na pewno do niego wrócę! 😉 Póki co postawiłam sobie ambitne wyzwanie – założenie własnej działalności, aby spełnić swoje marzenia. Nie ukrywam, że poniekąd ta frustracja przyczyniła się do wielu zmian w moim życiu zawodowym. Teraz pozostaje mi iść naprzód i wierzyć, że się uda! 🙂
wow – ambitna decyzja! trzymam kciuki
Dziękuję! 😉
a pochwalisz się jaka to praca:)?
Niestety nie moge bo branżunia strasznie mała 😉 Ale generalnie bede robić internety
🙂 fajnie jest robić internety:) gratulacje:)
Dzieki Lidka!
Z własnego doświadczenie potwierdzić mogę, że spore zainteresowanie u przyszłego pracodawcy wywołuję intrygujące, niszowe hobby – więc jeżeli takowe się ma to warto o nim wspomnieć. A już na pewno uszczegółowić, jeżeli lubisz oglądać filmy to wspomnij jaki. Raz nawet zdarzyło mi się, że została zaproszona na moją rozmowę ze względu na charakterystyczna chrypę w głosie, o której wspomniałam w liście motywacyjnym. Z pewnością skorzystam z Twojej rady dotyczącej „mówienia liczbami” – czytając wpis na mnie zadziałało!